pühapäev, 13. detsember 2015

Praktika ülesanne V - Õppetöö diferentseeritus ja individuaalsus


Aine: Eesti keel 1.klass

Tunni teema: Funktsionaalne lugemine, kõnearendus.

Tegevuse eesmärk: Õpilane oskab  lugeda teksti. Mõistab sõna, lause ning teksti sisu. Oskab teksti seest leida infot.
 
IKT vahendid: Arvuti, data-projektor. 

Tegevuse põhjendus ja kirjeldus: 
Tunni alguses on projektoriga seinale suunatud postituse päises olev pilt. Õpilased püüavad ära arvata millise muinasjutuga on tegu. Kirjutan tahvlile muinasjutu pealkirja ja autori Vennad Grimmid "Hansuke ja Greteke". Seejärel avan slaidiesituluse haridusliku erivajadusega õpilaste õppevara veebilehelt www.hev.edu.ee. Sealt valin "Kümme muinasjuttu" ja esimese "Hansuke ja Greeteke" (http://hev.edu.ee/?id=168) Loeme üheskoos muinasjutu läbi ja vaatame ka pildimaterjali. Loo lõppedes saab iga õpilane iseseisvaks täitmiseks töölehe. Töölehed jagan õpilastele vastavalt õpilase eripäradele, andekamad lapsed saavad kõige raskema töölehe (tööleht I), tavaõpilased saavad keskmise raskusastmega töölehe (tööleht II) ja diferentseeritud õppekavaga või erivajadustega õpilased saavad kõige kergema töölehe, valikvastustega (tööleht III).
Kuna meie koolis 1. klassis hindamist ei toimu, siis kirjutan tagasisidena töölehele igale õpilasele "Väga tubli" (90-100%) , "Tubli" (75-89%) või "Harjuta veel!" (0-74%) ja kleebin igale õpilasele hinnangu juurde vastavat emotsiooni väljendava kleepsu.

Analüüs

  1. Kas eelnevalt koostatud tegevusplaanist oli kasu? Põhjenda!
Jah, tegevusplaan on alati kasulik, nii ei jää tunni ettevalmistamisel midagi kahe silma vahele ega lahtiseid otsi seega olen tunniks 100% ette valmistunud ja enesekindlam.

2. Kuidas õnnestus/ei õnnestunud tegevuse läbiviimine?
Tegevuse läbiviimine õnnestus plaanipäraselt, õpilased olid juba tunni alguses väga elevil, kui nägid tahvlil muinasjutu pildikest, kohe hakati omavahel sosistama ja mõni teavitas ka valjuhäälselt, et ta teab seda muinasjuttu. Muinasjutu lugemine oli samuti põnev. Kahjuks selgus töölehti hiljem parandades, et see raskem variant oli siiski liiga raske ja peaaegu pooltel õpilastel oli tööleht suuremas osas valesti täidetud, ei saadud aru tööjuhendist või ei oldud piisavalt tähelepanelikud. 

3. Mis takistasid/aitasid tegevust läbi viia?

Tegevust aitas läbi viia slaidiesitlus, ilma selleta ei oleks osanud õpilased lünkades õigekirja, sõnad on 1. klassile veel keerulised, samas oli see kasulik, sest õpilased omandasid palju uut sõnavara. Lisaülesandena lasin tunni lõpus neil, kellel tööleht valmis sai, joonistada töölehe tagumisele tühjale poolele muinasjutu teemalise pildi. 

4. Mida oleksid teinud teisiti?

Oleksin koostanud ka kõige raskema töölehe veidi leebemalt.